Prep sports: East tennis wins at New Prague | Local Sports

The Free Press

NEW PRAGUE – Mankato East swept the doubles and defeated New Prague 6-1 in a nonconference boys tennis match Wednesday.

Guillaume Bibbee and Logan Talle won 6-3, 6-2 at No. 1 doubles, while Jackson Faust and Alex Morgan won 6-3, 7-5 at No. 2. The No. 3 team of Adler Johnson and David Reynolds won 6-1, 6-3.

Madden Vanderhoof (6-0, 7-5), Quinn Kelly (6-2, 6-1) and Kaleb Kim (7-5, 6-1) each won singles matches.

Softball

Waterville-Elysian-Morristown 9, Kenyon-Wanamingo 0: Emma Woratschka was 2 for 4 with a triple and four RBIs as the Bucs won the Gopher Conference home game.

Jenessa Baumgarten and Jordan Green each had an RBI. Gloria Cortez pitched a three-hitter with two strikeouts.

WEM (3-0, 3-0 in Gopher) plays United South Central on Thursday at Wells.

New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva 3, Hayfield 1: Sophie Stork gave up three hits and two walks with 10 strikeouts in the Panthers’ Gopher win.

Ava Kyllo had and RBI triple for NRHEG, and Bree Ihrke had a triple.

NRHEG (3-1, 2-1) plays Tuesday against Waterville-Elysian-Morristown at New Richland.

Cleveland 10, Martin Count West 5: Cleveland hit three home runs in the Valley Conference win at home Tuesday.

Emily Kern was 3 for 3 with a two-run homer, and Laci Hollerich hit an inside-the-park homer. Grayce Kortuem hit a grand slam.

Kern pitched a complete game, allowing seven hits and two walks with nine strikeouts.

Cleveland (3-4) plays at home Thursday against Madelia.

Track and field

Big Nine triangular: Lexi Karge won the high jump at 5-feet-2 and long jump at 16-3 / 4 as the Cougars won a Big Nine Conference girls triangular Tuesday at Faribault.

Avery Schuh took first in the 200-meter dash in 28.80 seconds, and Addison Peed won the 400 dash in 1: 03.86. Lauren Henkels placed first in the 3,200 run in 11: 57.09, as did Emmy Schulz in the 300 hurdles in 49.93.

The Cougars swept the relays. Kaylie Geraets, Cami Schuh, Ashlyn Hering, Avery Schuh took first in the 4×100 relay in 53.78, and Geraets, Natalie Heminover, Ellie Edberg and Avery Schuh were first in the 4×200 relay in 1: 54.53.

Geraets. Edberg, Schulz and Ava Matejcek team up for the win in the 4×400 relay in 4: 35.50. Peed, Matejcek, Taylor Turek and Madison Wolle won the 4×800 relay in 10: 23.39.

The Cougars host Rochester Century and Northfield on Tuesday.

Blooming Prairie Invitational: Maple River won the boys meet with 577 points, followed by Blooming Prairie at 522, Mankato Loyola / Cleveland at 500, New Richland-Hartland-Ellendale-Geneva at 482, Janesville-Waldorf-Pemberton at 418, Waterville-Elysian-Morristown at 404 and Medford at 388.

For Loyola / Cleveland, Soren Kelly won the 3,200 run in 11: 08.22, and Gavin Selly took first in the 1,600 in 5: 01.51.

The JWP girls also won with 761 points, followed by WEM at 533, NRHEG at 514, Medford at 491, Loyola / Cleveland at 401, Blooming Prairie at 341 and Maple River at 174.

Loyola / Cleveland’s Maddie Huiras won the 100 hurdles in 18.73 and 300 hurdles in 53.11. Huiras, Lauren Yenish, Maddie Cooney and Aryah Zuehlke won the 4×400 relay in 4: 41.26.

.

Leave a Comment