High school boys tennis: 4A state tournament pairings after RPI release

Class 4A state tournament

UHSAA bracket

Note: The UHSAA is using RPI rankings to seed the state tournaments for the first time. The top three seeds in each position receive a first-round bye. Tournament begins Thursday at Liberty Park.


First singles

First round (May 12)

Byes: No. 1 Liam Duffin, Crimson Cliffs; No. 2 Kaden Koch, Pine View; No. 3 Dillon Johnson, Ridgeline.

  • No. 8 Caleb Kroll, Dixie vs. No. 9 Bryce Christiansen, Snow Canyon.
  • No. 5 Carter Thorpe, Green Canyon vs. No. 12 Carter Davis, Mountain Crest.
  • No. 6 Calvin Beck, Cedar City vs. No. 11 Brock Houggard, Sky View.
  • No. 4 Jaden Wittwer, Desert Hills vs. No. 13 Spencer Duncan, Bear River.
  • No. 7 Ashton Xu, Logan vs. No. 10 Ryan Gubler, Hurricane.

Second singles

First round (May 12)

Byes: No. 1 Thatcher Ellis, Ridgeline; No. 2 Luke Jolley, Crimson Cliffs; No. 3 Dohoon Kwag, Logan.

  • No. 8 Tyler Funk, Sky View vs. No. 9 Roy Renouf, Snow Canyon.
  • Nol. 5 Jackson Holman, Desert Hills vs. No. 12 Cameron Harrell, Cedar City.
  • No. 6 Gavin Bishop, Dixie vs. No. 11 Wyatt Zollinger, Bear River.
  • No. 4 JC Fonnesbeck, Green Canyon vs. No. 13 Stanley Drabicki, Pine View.
  • No. 7 Gino Puga, Hurricane vs. No. 10 Bryton Musselman, Mountain Crest.

Third singles

First round (May 12)

Byes: No. 1 Ayden Rupp, Ridgeline; No. 2 Jack Huish, Green Canyon; No. 3 Junsung Lee, Logan.

  • No. 8 Ethan Richardson, Hurricane vs. No. 9 Benjamin Spackman, Sky View.
  • No. 5 Nathan Bentley, Crimson Cliffs vs. No. 12 Ryder Doman, Pine View.
  • No. 6 Michael Winward, Dixie vs. No. 11 Tavin Davis, Mountain Crest.
  • No. 4 Logan White, Desert Hills vs. No. 13 Dane Black, Bear River.
  • No. 7 Andrew Britton, Snow Canyon vs. No. 10 Jacob Ellis, Cedar City.

First doubles

First round (May 12)

Byes: No. 1 Kayson Reeder / Ben Olson, Ridgeline; No. 2 Caleb Xu / Phillip Xu, Logan; No. 3 Braden Koch / Bryce Jensen, Snow Canyon.

  • No. 8 Nate Wade / Deakon Lindquist, Desert Hills vs. No. 9 Mike Hardy / Matt Parker, Mountain Crest.
  • No. 5 Caden Selby / Caleb Selby, Cedar City vs. No. 12 Nathan Parker / Preston Monson, Hurricane.
  • No. 6 Garrett Bishop / Austin Beckstrom, Dixie vs. No. 11 Gavin Krambule / Zander Poulsen, Sky View.
  • No. 4 Chad Jeppson / Luke Westwood, Green Canyon vs. No. 13 Porter Woolley / Jack Pederson, Bear River.
  • No. 7 Roper Donn / Dallin Racker, Pine View vs. No. 10 Jack Hodges / Tanner Fraser, Crimson Cliffs.

Second doubles

First round (May 12)

Byes: No. 1 Zach Crane / Carson Shakespear, Green Canyon; No. 2 Isaac Petersen / Davis Low, Ridgeline; No. 3 Kobe Larsen / Kort Larsen, Logan.

  • No. 8 Weston Watkins / Chad Hendrickson, Pine View vs. No. 9 Jace Pursel / Andrew Ord, Snow Canyon.
  • No. 5 Aidan Hatch / Asher McConnell, Dixie vs. No. 12 Kevin Bunn / Treydan Hall, Hurricane.
  • No. 6 Ty Durst / Joshua Fraser, Crimson Cliffs vs. No. 11 Andrew Rupp / Spencer Weaver, Mountain Crest.
  • No. 4 William Geddes / Bridger Coates, Cedar City vs. No. 13 Spencer Cephalus / Morgan Zollinger, Bear River.
  • No. 7 Jeffrey Purcell / Trevin Day, Desert Hills vs. No. 10 Kyle Anderson / Jackson Summers, Sky View.

Leave a Comment